שכר לימוד ומלגות

תכנית 'מנהיגות נשים רב תרבותית' בעזריאלי מכללה אקדמית להנדסה ירושלים, מעודדת קידום נשים במקצועות ההנדסה ומעניקה לסטודנטיות המשתתפות בתכנית מלגה בגובה 7,000 ₪

מהנדסות הצלחה בעזריאלי מכללה אקדמית להנדסה ירושלים

שיעור הסטודנטיות להנדסה במכללה, עומד על 30% מקרב כלל הסטודנטים ואחת ממטרות תכנית 'מנהיגות נשים רב תרבותית' היא להגדיל את שיעור הסטודנטיות במכללה ל-51%, בטווח של 5 שנים.


המכללה, אשר חרטה על דגלה קידום נשים במקצועות ההנדסה ויצירת שינוי חברתי של ממש, החלה להפעיל זו השנה הרביעית, את תכנית 'מנהיגות נשים רב תרבותית', שאף תוקצבה על ידי המל"ג ולוקחים בה חלק קרן ירושלים ופר"ח. התכנית שמה לה למטרה ליצור שינוי חברתי מגדרי שיבוא לכדי ביטוי בעליה בשיעור הנשים הרוכשות תואר אקדמי במקצועות המדעים, הטכנולוגיה וההנדסה בחברה הישראלית, רכישת תואר במקצועות אלו פותחת בפני נשים בחברה הזדמנויות לקידומן האישי, למוביליות תעסוקתית וכלכלית.


התכנית מורכבת מחלק עיוני ומעשי, המעניקים לסטודנטיות מודעות למעמדן של נשים בחברה הישראלית, כמו גם לשיח המגדרי, החברתי והפוליטי בישראל, וכל זאת- תוך תרומה חברתית.


המישור העיוני, כולל 12 מפגשים בני שעתיים כ"א בהן משתתפות הסטודנטיות החברות בתכנית. חלקו הראשון של המפגש מתמקד בנושאים והיבטים תיאורטיים בסוגיות שעניינן מגדר וחברה. בחלקו השני של המפגש מתקיים דיון וליבון סוגיות שהועלו, מנקודת מבטן האישית של הסטודנטיות. במסגרת זו הסטודנטיות זוכות לפגוש נשים מובילות בתחומן החל מעולם הפוליטיקה וכלה בעולם הארגונים החברתיים.


גל רוזנהק (33), בוגרת המחלקה להנדסת תעשייה וניהול, לקחה חלק בתכנית במשך שנתיים ומספרת שהמפגש עם נשים מובילות בתחומן השאיר עליה חותם: "מפגש שהשפיע עליי באופן מיוחד היה "נשים במרחב הפוליטי" במהלכו פגשנו את חברת הכנסת אורית זוארץ. שסיפרה לנו את סיפור חייה ושיתפה אותנו בדרך שעשתה בעולם הפוליטי. בעקבות הסיפור שלה העתיד נראה מבטיח יותר ולמדנו שאין דבר העומד בפני הרצון.


לתכנית גם מישור מעשי, משמעותי לא פחות. אותו חלק מעשי של הפרויקט בקהילה, מתבצע במסגרת שגרירות הנדסה בירושלים. במסגרת זו, מפעילות הסטודנטיות מערך תמיכה כולל, אשר נועד לחזק את הדימוי העצמי והלימודי בקרב תלמידות תיכון המשתתפות בתכנית. הסטודנטיות החונכות, מהוות אחיות בוגרות ו-- Role modeling לתלמידות התיכון.


פרויקט זה מופעל בפנימית הנוער 'חוות הנוער הציוני' ובמסגרתו חונכות הסטודנטיות עשרות תלמידות בכיתות ט'-י' על בסיס שבועי. מרבית התלמידות הצעירות הינן עולות חדשות וחלקן הגדול עלו בגפן לישראל במסגרת תכנית נעל"ה. לתלמידות אלו קשיים בשפה ובהתאקלמות והן מקבלות ליווי אישי מקיף, הכולל סיוע בתהליך הקליטה וההתערות בבית הספר ובחברה הישראלית ופיתוח מודעות והעצמה ברמה האישית והחברתית.


"לאור הצלחת הפיילוט, הסטודנטיות מעבירות כיום סדנאות ב-4 תיכונים ברחבי העיר: רנה קאסן, גבעת גונן, עבדללה אל חוסין ובחוות הנוער הציוני.


גל, שעבדה כמלחימה במפעל בהר החוצבים, למדה במכללה לימודי ערב וסיימה את התואר יחד עם שתי בנות נוספות. "אני באמת מאמינה שאנחנו דור העתיד ובכוחנו לגרום לשינויים במעמדן של נשים בחברה הישראלית. ככל שיותר נשים תהיינה מעורבות, כך נהיה חזקות יותר ובעלות כוח השפעה. אשמח לראות מוסדות אקדמאים נוספים מקימים תכנית שכזו ומאפשרים דרך חדשה בחברה הישראלית", אומרת גל.