תואר ראשון

תוכנית מיוחדת לנשים חרדיות בחוג לעו"ס לנשים מהמגזר החרדי

לראשונה במכללת צפת - מסלול ייעודי לעובדות סוציאליות מהמגזר החרדי

השנה נפתח בחוג לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית צפת, מסלול לימודים ייחודי המיועד לנשים מהמגזר החרדי. עם סיום לימודיהן ישתלבו בוגרות המסלול החרדיות כעובדות סוציאליות בקהילתן בגליל וברחבי הארץ. המכללה מציעה להן סיוע ומימון בשכר לימוד ומלגת קיום לזכאיות.
 
בשנים האחרונות, חל גם גידול בצורך לעובדים ועובדות סוציאליים חרדים. למרות שהציבור החרדי גדל באופן מרשים, מספר העובדים הסוציאליים החרדים לא גדל בהתאם. המחסור נובע גם מעצם העובדה שמוסדות אקדמיים לא אפשרו לימודים בתחום, תוך שמירה על כללי הצניעות ואורח החיים המאפיין אוכלוסייה זו.
 
לאחרונה פתחה המכללה האקדמית צפת, צוהר אקדמי עבור האוכלוסייה החרדית. במסגרת התוכנית לומדים הסטודנטים מהמגזר החרדי במגוון מסלולי לימוד בסביבת לימודית המתחשבת באורח חייהם החרדי,תוך הקפדה על תכני הלימוד.
 
אחת התוכניות הייחודיות שהמכללה מציעה לנשים מהמגזר החרדי היא תוכנית המיועדת להכשיר עובדות סוציאליות לתעסוקה במקצוען במגזר החרדי. התוכנית החלה בשנה שעברה במהלכה למדו עשרות נשים מקהילות חרדיות בצפת, חצור הגלילית, קריית שמונה מרום הגליל, מעלות ועוד, במכינה קדם אקדמית שהכשירה אותן לקראת לימודיהן האקדמיים.
 
מרכזת התוכנית ד"ר חני נוימן, מרצה לעבודה סוציאלית: "תוכנית זו המגשרת ומשלבת בין מקצוע העבודה הסוציאלית לעולם הדתי והחרדי, מאפשרת למשתתפות לפתח זהות מקצועית כעובדות סוציאליות לצד זהותן הדתית, על מנת שתוכלנה לספק מענים הולמים לבעיות החברתיות הייחודיות של החברה החרדית".
 
בוגרות המכינה החלו השנה את לימודיהן במסלול מיוחד לתואר ראשון במסגרת החוג לעבודה סוציאלית. תוכנית הלימודים הותאמה לצרכים של האוכלוסייה החרדית והם ימשכו כשלוש שנים. עם סיום לימודיהן תוכלנה הבוגרות להשתלב כעובדות סוציאליות במסגרת השירותים החברתיים ברחבי הארץ, אם תעמודנה בכל הדרישות האקדמיות לתואר ראשון בעבודה סוציאלית ורישיון לעסוק במקצוע העבודה הסוציאלית.
 
הילה עטיה מצפת "כולנו אמהות והלימודים משתלבים בחיי משפחה אינטנסיביים ומלאים כך שבשבילנו, היציאה ללימודים אקדמיים היא מסירות נפש על במת היעוד שלנו כעובדות סוציאליות. אנחנו באות עם ניסיון חיים של שפה והבנת קודים של הקהילה החרדית לתוך מקצוע העבודה הסוציאלית, ולכן תרומתנו למקצוע ולציבור תהיה עם ערך מוסף".