תואר ראשון

תכנית לימודים חדשה וייחודית לתואר ראשון B.Sc. במדעי הסביבה

ירוק זה לא רק צבע - תכנית לימודים חדשה וייחודית לתואר ראשון במדעי הסביבה במכללה האקדמית אחוה

ירוק זה לא רק צבע
תכנית לימודים חדשה וייחודית לתואר ראשון B.Sc. במדעי הסביבה
המכללה האקדמית אחוה
 
פעם אוהבי הסביבה נחשבו לקבוצה קטנה ותימהונית הפועלת בשוליים ומחזיקה בתיאוריות אפוקליפטיות מופרכות כמו חור באוזון ואפקט הפרפר. היום, כולנו ממחזרים ורובנו יודעים שירוק זה לא רק צבע.
 
לנוכח המצוקה הסביבתית, אשר פוגעת באיכות חיינו ומתבטאת בזיהומי אויר, קרקע, נחלים וחופים, בפגיעה בשטחים הפתוחים ובמגוון המינים, עולה כיום הצורך בהבטחת סביבת החיים ושימורה לדורות הבאים. הדבר מצריך הכשרה רחבה של מומחים במדעי הסביבה.
 
המכללה האקדמית אחוה פותחת תכנית לימודים חדשה וייחודית ללימודי תואר ראשון B.Sc. במדעי הסביבה.* ראש התכנית, פרופ' דן באומן מסביר כי במשרדי ממשלה ורשויות ציבוריות, כמו גם בגופים עסקיים, כלכליים ובתחומי התשתיות והייצור, עולה כיום הצורך והביקוש בשילוב אנשי סביבה. "התכנית תאפשר לבוגרים להשתלב במסגרות תעסוקה מגוונות כמומחים סביבתיים: בתעשייה, ברשויות מקומיות, במשרדי הממשלה, ובגופים ירוקים. כמו כן, התכנית מתאימה גם כבסיס לתואר שני ולהתפתחות בכיוון מחקרי".
 
הלימודים במסלול חד-חוגי משלבים הרצאות, תרגילים, עבודת מעבדה וקורסי שטח. בבסיס התכנית עומדים לימודי מדעי הטבע הכוללים מתמטיקה, פיסיקה, כימיה, יישומי מחשב ואנגלית. בהמשך עוסקת התכנית במפגעים סביבתיים- זיהומי מים, אוויר וקרקע ובהיבטים משפטיים וכלכליים הקשורים באיכות הסביבה.
 
ישנה אפשרות ייחודית לשילוב התואר במדעי הסביבה עם לימודים לתעודת הוראה במדעים. תכנית הלימודים לתעודת הוראה במדעים מיועדת להקנות לסטודנטים ידע בסיסי ומתקדם בתכנים מדעיים ובהיבטים הטכנולוגיים והחברתיים, עם דגש על כלים דידקטיים להוראת המקצוע, תוך פיתוח מיומנויות חשיבה וחקר. סטודנט שמסיים את לימודיו, מקבל תואר ראשון B.Sc. במדעי הסביבה ותעודת הוראה במדעים, שיחד מעניקים לו אפשרויות תעסוקה נרחבות: הבוגר יוכל לבחור מתוך קשת רחבה של תחומי עיסוק, במסגרות חינוכיות, במשרדי ממשלה, ברשויות מקומיות, בגופים ירוקים ועוד. בוגרי המסלול יוכלו להמשיך ללימודי תואר שני גם בתחום החינוך וגם בתחומי המדעים.
 
 

*הענקת התואר מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה.