תואר שני

תואר שני בהגירה ושילוב חברתי במכללת רופין

סטודנטיות מתכנית MA ממכללת רופין, בהגירה ושילוב חברתי ביקרו בקהילת בני המנשה שבמניפור (הודו)

במהלך חופשת הסמסטר נסעו שתי סטודנטיות מהתכנית ללימודי תואר שני בהגירה ושילוב חברתי, טירה אמרוסי וגלית גולוב, לבקר בקהילות שונות בהם מתגוררים בני המנשה במניפור, הודו. הביקור נערך בשיתוף ארגון שבי ישראל המטפל בקהילה זו. ביקור זה, מהווה בסיס לעבודתם הסמינריונית במסגרת הסמינר.

המניע לנסיעה
הוצעו לנו מספר קבוצות שעליהם נוכל לעשות עבודת מחקר אישית במסגרת הסמינר. על בני המנשה שמענו מד"ר מלכה שבתאי, מרצה בתכנית ומנחת הסמינר, וגם משתי בנות הדודה שלי שסיימו תואר שני בהגירה ושילוב חברתי במחזור הקודם, שחקרו את קבוצת בני שבט המנשה המתגוררים במעלות.
בנוסף, תרגיל מחקרי שבצענו בשנה הראשונה אצל ד"ר מלכה שבתאי, הותיר בנו רצון להרחיב וללמוד את הנושא.
ד"ר שבתאי חיברה אותנו לארגון "שבי ישראל", תמכה, ליוותה, הנחתה, וכך מלאות סקרנות ועניין, לאחר תיאומים והכנות רבות, יצאנו לדרך. 

על הסמינר
במסגרת הסמינר נחשפנו להמון ידע על ההתעוררות העולמית של קהילות שמוצאן מעשרת השבטים, צאצאי אנוסים ואחרים. הדינמיקה והחומרים יצרו עניין רב וסקרנות אין סופית שהובילה אותנו בסופו של דבר לצאת אל בני שבט המנשה.

בני המנשה
קהילת בני המנשה היא קהילה חזקה, מאמינה החיה חיים ייחודים, שכמהה להגיע לירושלים. בני השבט הינם אנשים יפים וטובים שערבות הדדית היא נר לרגליהם.
שלא כמו בחברות מסורתיות אחרות, לנשות הקהילה יש מקום גם בהנהגה. המנהיג הנקרא ציף ויש גם מנהיגת נשים. בכל ראש חודש מתקיימת חגיגת נשים, בטקס זה הנשים נושאות תפילה לבריאות, לזיווג ולפריון ,לזוגיות טובה, לפרנסה ולשמירה על היקרים לנו. בתום התפילות הנשים מדליקות נרות ונושאות תפילה אחרונה לכל בני השבט שנפטרו ועדיין לא מלאה שנה למותם.

לסיכום
הנסיעה, באמצעותה חווינו את עבודת השדה (אין מים זורמים, חשמל יש שעתיים ביום), היתה המשמעותית ביותר עבור שתינו. הלימודים מתמקדים יותר בתאוריות, במחקרים ובתפיסות, ולנו, שאנו באות מהשטח, היתה ההזדמנות הנפלאה לחבר בין הדברים. אנו רוצות לנצל את הבמה להודות לד"ר מלכה שבתאי על יצירת העניין, על הליווי, התמיכה והאמונה.