שכר לימוד ומלגות

סטודנטים מהאקדמית עמק יזרעאל משתתפים בפרויקט ייחודי, "סיפורי חיים", המעניק להם תמורה כפולה, הן לנפש והן לכיס: כל אחד מהם מאמץ ותיק אחד מבין תושבי העמק, מדובר בבני 70, 80 ו-90 פלוס, נפגש אתו בקביעות ושומע את סיפור חייו המרתק.

סיפורי חיים - סטודנטים מהאקדמית עמק יזרעאל כותבים את סיפורם האישי של ותיקי העמק וזוכים במלגת לימודים

בגמר הפרויקט הסטודנטים עורכים את הסיפורים ששמעו ומדפיסים אותם בחוברת מיוחדת. זו מוענקת בטקס חגיגי כשי הן לוותיק והן לבני משפחתו.

מפרויקט הנצחה זה, שהשנה יוצא לדרך בפעם הרביעית. כולם יוצאים נשכרים: הסטודנט זוכה במלגת לימודים בסך 4,500 שקלים ובחוויה בלתי אמצעית; הוותיק זוכה לאוזן קשבת על בסיס שבועי ולהנצחת-נצח באמצעות סיפור חיים מודפס; בני המשפחה מתמלאים גאווה מסיפור חייו המרתק של הסבא או הסבתא שלהם שסיפוריהם שזורים היטב בתולדות העמק, ההתיישבות והמדינה; סיפורם של הוותיקים מתועד ונשמר למען הדורות הבאים.
 
הסטודנטים שמשתתפים בפרויקט נדרשים לגלות רגישות, כושר כתיבה, סקרנות ויכולת לראיין. הם נפגשים אחת לשבוע למשך שעה או יותר עם הוותיק שבו בחרו, במרכז התרבות בקיבוץ מזרע.
 
התמורה האמתית היא החוויה הבלתי רגילה שלה זוכים הוותיקים ובני המשפחה בזכות הסטודנטים: חוברת ובה סיפורים אישיים, מעוטרים בתמונות ובמסמכים נדירים, המתעדים את הזיכרונות והחוויות וחושפים פרטים שחלקם לא סופרו מעולם.
 
הסטודנטית חופית גלין מתארת את החוויה האישית שלה: "בזכות השיחות הרבות נקשרנו מבחינה רגשית, בין השאר הוא גילה לי איך הוא התאהב באשתו השנייה בחדר האוכל. לשניהם היה זה פרק ב'. היא נראתה לו כמו מלאך. זה היה מקסים בעיניי. נפגשתי גם עם אשתו ובמשך הזמן הם ממש הפכו לסבא וסבתא שלי, כי לי אין סבא וסבתא משלי. בזכותם העשרתי את החיים הפרטיים שלי: הבנתי שכל דבר בחיים קורה עם סיבה".
 
כ"אוניברסיטה של הצפון" מעמיקה המכללה את הזיקה בין הסטודנטים שלה לבין תושבי העמק שבתוכו היא יושבת.
פרויקט ההנצחה החשוב נעשה בשיתוף המועצה האזורית עמק יזרעאל.