מסלולי לימוד

'מדעי המעבדה הרפואית' חוג תשיעי לתואר ראשון במכללה האקדמית צפת

'מדעי המעבדה הרפואית' חוג תשיעי לתואר ראשון במכללה האקדמית צפת

השנה הסתיים המחזור הראשון בחוג "במדעי המעבדה הרפואית" במכללה האקדמית צפת. בוגרי החוג משתלבים בעבודה במעבדות רפואיות של בתי חולים, מרפאות קהילתיות ומעבדות רפואיות. החוג "במדעי המעבדה הרפואית" הוא החוג הראשון במכללה המעניק  תואר בוגר במדעים ((B.Sc. והוא החוג הראשון המכשיר סטודנטים באמצעות מעבדות רפואיות משוכללות שהוקמו במכללה. החוג "במדעי המעבדה הרפואית", הוא חלק מאשכול החוגים במקצועות הבריאות, המהווה שלב נוסף בפיתוחה האקדמי של המכללה האקדמית צפת.

 

בראש החוג עומד פרופ' ישעיהו ניצן, לשעבר ראש המחלקה למדעי החי, ראש המחלקה לביולוגיה מולקולארית, תאית ורפואית וסגן הדיקן בפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת בר אילן. פרופ' ניצן התמחה, לימד ועסק במשך עשרות  שנים בנושאים שונים של המיקרוביולוגיה והביוכימיה, וממשיך לכהן כחבר המועצה למעבדות רפואיות במשרד הבריאות. פרופ' ניצן, גיבש את תוכנית הלימודים המבוססת על הכשרה אקדמית ומעשית של הסטודנטים במקצועות המעבדה הרפואית, מקצועות התומכים באספקט הדיאגנוסטי של המחלות ומהווים נדבך חשוב גם במחקר הרפואי.  פרופ' ישעיהו ניצן מציין במיוחד, כי הלימודים בחוג "מדעי המעבדה הרפואית" מקנים לא רק תואר אקדמי אלא מקנים גם מקצוע עם אחריות גדולה כלפי החולים וכלפי הרופאים.

 

"מדעי המעבדה הרפואית" הוא תחום לימודים ממוקד, המשלב ידע מקשת רחבה של תחומים במדעי החיים, מדעי הבריאות, מדעי הטבע (כימיה, פיסיקה, מדעי המחשב), ביוטכנולוגיה ועוד. מטרת הלימודים היא להכשיר דור חדש שיוכל להשתלב בעבודה בתחום בתום הסמכתו ולאחר התנסות בנושאי המעבדה הקלינית במעבדות רפואיות. הסטודנטים מוכשרים כלבורנטים רפואיים בעלי ידע רחב וחדשני הן במקצועות הפרה-רפואיים והן בטכנולוגיה מעבדתית מתקדמת, בהכרת מכשור חדשני ותפעולו. הלימודים מאפשרים רכישה של מיומנות מקצועית גבוהה בעזרת עבודה במעבדות המשמשות למחקרים ביולוגיים ורפואיים. התוכנית מקנה לבוגרים בעלי כישורים מיוחדים והמבקשים להתקדם בתפקידם את האפשרות והבסיס ללימודים מתקדמים במוסדות להשכלה גבוהה. תארים גבוהים מקנים למצטיינים פוטנציאל ניהולי ומחקרי במקצועם.

 

ההכשרה המעשית היא חלק בלתי נפרד ממסגרת הלימודים והיא מתבצעת בבתי החולים הבאים: 'זיו' בצפת, 'פורייה' בטבריה, 'העמק' בעפולה, 'הגליל המערבי' בנהריה וכן 'בבית החולים הצרפתי' בנצרת.