מי אנחנו

"החלוצים החדשים"

בימים אלה מקימה המכללה האקדמית תל-חי בשיתוף
עם עירית קריית שמונה, שני כפרי סטודנטים ראשונים בעיר

המכללה האקדמית תל-חי היא בין ארבעת המוסדות להשכלה גבוהה היחידים  בארץ, אשר זכו במכרז של הועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, להקמת כפרי סטודנטים בעיירות פיתוח והשבוע נערך אירוע השקת  שני כפרי הסטודנטים הראשונים בקריית שמונה,  שמוקמים בשיתוף מלא עם עיריית עיריית שמונה.

 

באירוע השקת הפרויקט נכחו מנכ"ל המכללה אלי כהן, דיקן הסטודנטים ד"ר אמיר גולדשטיין, לאה ארליך, תושבת העיר שהיא גם אשת חינוך וחברת הועד המנהל של המכללה, אליעד רבי, בוגר המכללה, המנהל את פרויקט כפר הסטודנטים בקריית שמונה, אופיר יחזקאלי, מנהל מרכז צעירים וכפיר מעוז, מנהל המתנסים בקריית שמונה.

 

לדברי מנכ"ל המכללה  אלי כהן "מטרת הפרויקט היא להקים ולפתח קהילות סטודנטים בקרית שמונה, אשר יכללו קבוצות גדולות של סטודנטים, שיהיו מעורבים בפעילות קהילתית בקריית שמונה ובתמורה יקבלו מלגת לימודים מלאה והשתתפות בעלות שכר הדירה. התכנית מהווה נדבך חשוב, בתוך מכלול הפעילות האקדמית-קהילתית של המכללה  בקריית שמונה. בנוסף לכך, אנו רואים בפרויקט חשוב זה נדבך נוסף בהעמקת הקשר והחיבור של הסטודנטים לאזור, מתוך תקווה שכמה שיותר סטודנטים יקבעו את ביתם בק"ש ובגליל עם סיום לימודיהם".

 

לאה ארליך סיפרה את סיפורה של קריית שמונה תיארה את תהליך הצמיחה של העיר, הציגה את האתגרים העומדים בפניה ופרטה את הדרך שנראת לה נכונה לפעולה מצד הסטודנטים, באמצעות השילוב בין החזון והחלום לבין החיבור לתושבי העיר, לעשייה היומיומית ולפיתוח תחושת השייכות.

 

בימים אלה, הוקמו, כאמור, שתי קהילות סטודנטים המונות בסך הכל כ-50 סטודנטים, שמתחילות לפעול במרץ בתחומי החינוך, הרווחה, הקהילה ועוד. בשנה השנייה (תשע"ז) תפעלנה חמש קהילות סטודנטים (ממשיכות וחדשות) שימנו, בסך הכל כ-125 סטודנטים ובשנה השלישית (תשע"ז) תפעלנה שמונה קהילות סטודנטים (ממשיכות וחדשות) – בסך הכל 200 סטודנטים.

 

הרעיון הוא שחלק מהקהילות תהיינה בעלות צביון כללי ומהשנה השנייה ייעשה ניסיון להקים קהילה או שתים בעלות צביון ייחודי (סביבה, אומנות וכד'). בכל קהילה יפעלו בין 20-30 סטודנטים והמטרה היא להפוך את קריית שמונה לעיר סטודנטיאלית וליצור סצנה צעירה בעיר עם מעורבות רבה של הסטודנטים.

 

כחלק מהתפיסה האסטרטגית של עיריית קריית שמונה ותל-חי הרואות במרכז העיר את המוקד המרכזי בתהליך שיקדם אות העיר להיות 'עיר סטודנטיאלית' – יגורו הסטודנטים באזור מרכז העיר קרית שמונה וברדיוס של 1.5 ק"מ ממנו. אזור זה קרוב לתחנה המרכזית בעיר, נגיש לתחבורה ציבורית ומבודל מפרויקט 'איילים' – פרויקט מקביל הקיים ברשות המקומית. כל סטודנט יהיה מחויב לקחת חלק בפעילות השבועית של הקהילה אליה הוא משתייך ובפעילויות השיא שיכללו: סמינרים, השתלמויות וכדומה.

 

 הסטודנטים יידרשו לפעול בפעילויות קהילתיות במסגרת התכנית בהיקף של 250 שעות שנתיות. 165 שעות תוקדשנה למשימות בקהילה. 85 שעות תוקדשנה לפעילות הפנים קהילתית.

 

כל סטודנט יקבל בכל שנה 10,000 ₪ למימון שכר הלימוד וכן 500 ₪ השתתפות לחודש במימון שכר הדירה

 

על מנת לחזק את החיבור בין הסטודנטים לבין קריית שמונה ואת המימד האקדמי של הפעילות, יתקיים  קורס משלב עשייה תחת הכותרת 'קרית שמונה – עבר, הווה, עתיד'. הקורס יועבר על-ידי דקן הסטודנטים, ד"ר אמיר גולדשטיין, החוקר את ההיסטוריה של קרית שמונה, מוביל תהליך של התחדשות המוזיאון המקומי ובעל ניסיון בפעילות חינוכית בעיר.

 

הקורס יוגש לו"תת לתקצוב נפרד.

 

כל קהילה תיקח חלק בפעילות פנימית לגיבוש הקבוצה ולרכישת כלים שיסייעו בפעילות בקריית שמונה. הפעילות תכלול סמינר פתיחת שנה, שבת גיבוש אחת במהלך כל אחד מהסמסטרים ומפגשים שבועיים. המפגשים השבועיים יתייחסו לדינאמיקה הקבוצתית בקהילה, לסוגיות חברתיות ותרבותיות, לתיאום פעילות בעיר ולהכשרות מקצועיות.

 

כל קבוצת סטודנטים תרכז את הפעילות הקהילתית סביב מוקדי פעילות קיימים בקרית שמונה. בחירת המוקדים תיקח בחשבון את יכולת הסטודנטים להיות מעורבים, לפעול בשיתוף התושבים ואת הסיכוי לחוות הצלחה בפעילות.

 

התאחדות הסטודנטים הארצית,  שיבחה את שיתוף הפעולה הפרה והמוצלח, עם המכללה האקדמית תל-חי ועם עיריית קריית שמונה, שלא תמיד קיים לדבריה במקומות אחרים בארץ.