מי אנחנו

ד"ר סיגל נגר-רון זכתה במענק מחקר מטעם משרד המדע החלל והטכנולוגיה

ד"ר סיגל נגר-רון זכתה במענק מחקר מטעם משרד המדע החלל והטכנולוגיה

ד"ר סיגל נגר-רון, ראש המחלקה ללימודים רב תחומיים במכללת ספיר, זכתה במענק מחקר בסך כ-718 אלף ש"ח מטעם משרד המדע החלל והטכנולוגיה

 

ד"ר נגר-רון: "המחקר הינו חדשני וחיוני לפיתוח והתווית מדיניות לטיפול בריבוי החסמים הנצבים בפני השתתפות נשים מזרחיות בשוק העבודה המקומי בעיירות הפיתוח בנגב."

 

מבין 17 הצעות מחקר שהוגשו למשרד המדע הטכנולוגיה והחלל, זכתה ד"ר סיגל נגר-רון, ראש המחלקה ללימודים רב תחומיים בספיר, יחד עם פרופ' פנינה מוצפי-האלר מאוניברסיטת בן-גוריון, במענק המחקר בסך כ-718 אלף ש"ח, לתקופה של 3 שנים. ד"ר נגר-רון ופרופ' מוצפי-האלר נענו לקול קורא למחקר בנושא פיתוח מדיניות לקידום נשים בישראל . הצעת המחקר שהגישו עוסקת ב-"לעבוד בתוך שוליות מרובה: מרחב, מעמד, ודתיות בעיירות פיתוח בנגב". המחקר מתמקד בנשים מזרחיות בעיירות הפיתוח בנגב ומתבסס על ההנחה כי נשים מזרחיות הינן קבוצת מיעוט תרבותית בעלת מאפיינים ייחודיים אשר פענוחם הינו קריטי להבנת השתתפותן בשוק העבודה.

 

ד"ר רון-נגר הסבירה כי: "מטרת המחקר היא לנתח, באמצעות ניתוח פמיניסטי רב-צירי, שלוש קבוצות של נשים מזרחיות על פי המשתנים של מעמד ומידת הדתיות: במוקד המחקר ניצבות נשים מזרחיות המועסקות בתעסוקות "בלתי מיומנויות". נשים אלו, בעלות השכלה פורמלית מעטה וחסרות תעודות מקצועיות, יבחנו בהשוואה לנשים מזרחיות בוגרות מכללות ולנשים מזרחיות בעלות השכלה תורנית. קטגוריה רביעית של נשים, מהגרות מחבר העמים לשעבר החיות בעיירות פיתוח, תאפשר לבחון את ממד האתניות, ותשמש קבוצת ביקורת."

 

על מסגרת המחקר מסבירה רון-נגר, כי אמנם בשנים האחרונות התפתח גוף ידע מחקרי שבחן את ההצטלבות של מגדר ומרחב בשוק העבודה בנגב, אולם מחקרים חשובים ומעטים אלו נטו להתמקד בעיקר בקבוצות מיעוט לא יהודיות תוך התעלמות מהשונות הפנים-יהודית באוכלוסיית הנגב. המחקר הנוכחי מציע ניתוח שיטתי של שוק העבודה הממוגדר בנגב."

 

במחקר יעשה שימוש במגוון מתודולוגיות (סקר, ראיונות עומק ואתנוגרפיה), שיסייעו בתיאור וניתוח הדינמיקות והניואנסים המאפיינים את השתתפותן של נשים בשוק העבודה המקומי בחמש ערים בדרום: נתיבות, אופקים, ירוחם, מצפה-רמון ודימונה. ניתוח כזה לוקח בחשבון לא רק את התנאים המבניים (שבדרך כלל מתועדים ע"י סוציולוגים באמצעות סטטיסטיקות) אלא גם את נקודת מבטן והידע של סובייקטיות המחקר, ויציע ידע חדש, מוצק ומדויק ביחס למרחבים הגיאוגרפים השונים בנגב.

 

ד"ר רון-נגר מוסיפה כי: "המחקר הינו חדשני וחיוני לפיתוח והתווית מדיניות לטיפול בריבוי החסמים הנצבים בפני השתתפות נשים מזרחיות בשוק העבודה המקומי בעיירות הפיתוח בנגב."

 

המחלקה ללימודים רב תחומיים במכללה האקדמית ספיר, בראשות ד"ר סיגל נגר- רון, מעניקה לסטודנטים מכנה משותף תרבותי, עמוק ועשיר שישכלל את יכולת החשיבה והפעולה שלהם. מטרת תוכנית הלימודים להכשיר סטודנטים להתמודדות עצמאית וביקורתית עם תחומי דעת מגוונים, לשאול שאלות ולערער על המובן מאליו. רבים מבוגרי המחלקה משתלבים בלימודים מתקדמים באוניברסיטאות בארץ וחו"ל.  במחלקה מסלול מצטיינים וכן מסלול לפעילים חברתיים ופוליטיים.

 

המכללה האקדמית ספיר (ע"ר) היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.