תחומי מחקר

"האל האחר" - עיונים במופעים דמונים של האל בספרות המקראית

"האל האחר" - עיונים במופעים דמונים של האל בספרות המקראית

ספר חדש בהוצאת ספיר-עם עובד למרצה חגי דגן, מהמחלקה ללימודים רב תחומיים במכללת ספיר

 

המחבר מציע בספרו "האל האחר - עיונים בכמה מופעים דמונים של האל בספרות המקראית" עיון פרשני בסיפור שהמקרא מספר על האל העברי (לימים האל היהודי). זהו סיפור על אל דמוני, קפריזי, אלים ומסוכן. סיפור זה אינו מוסתר. הוא פרוס אורכו ולרוחבו של המקרא, מהתורה עד מגילת איכה. עם זאת, הפרשנות היהודית הרבנית שהתגבשה סביבו הרגילה אותנו להתעלם ממנו. הסיבות לכך מובנות. מדובר בסיפור טראומטי, סיפורו של אב אלים, בעיקר כלפי בניו הנבחרים. אבל הסיפור אינו רק טראומטי. האב האלים והמשתולל הוא גם מושך ומרתק. מערכת יחסיו עם עמו הנבחר היא תולדות האימה והמשיכה הללו.

 

מוצע כאן מבט אחר בטקסטים המניחים את היסודות למערכת יחסים זו ובמשמעויותיהם התרבותיות, התאולוגיות, הספרותיות. זהו מבט שנשלח אל הקרקע הבוצית של הזיכרון היהודי, אל השדים הרדומים הרובצים שם, ספק זכורים, ספק נשכחים. ממבט זה המונותאיזם היהודי עשוי להצטייר כמסכת פסיכוטית או לחלופין כסיפור מצוין, אפל ומתעתע.

 

חגי דגן הוא סופר ומרצה במכללת ספיר. הוא עוסק במחשבה יהודית, ספרות, מיתולוגיה ודמונולוגיה. בין ספריו: "המיתולוגיה היהודית", ו"יהדויות – תמונה קבוצתית".

 

המחלקה ללימודים רב תחומיים במכללה האקדמית ספיר, בראשות ד"ר סיגל נגר- רון, מעניקה לסטודנטים מכנה משותף תרבותי, עמוק ועשיר שישכלל את יכולת החשיבה והפעולה שלהם. מטרת תוכנית הלימודים להכשיר סטודנטים להתמודדות עצמאית וביקורתית עם תחומי דעת מגוונים, לשאול שאלות ולערער על המובן מאליו. רבים מבוגרי המחלקה משתלבים בלימודים מתקדמים באוניברסיטאות בארץ וחו"ל.  במחלקה מסלול מצטיינים וכן מסלול לפעילים חברתיים ופוליטיים.

 

המכללה האקדמית ספיר (ע"ר) היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.