סטודנטים

התמחות חדשה בשטח - ניהול חקלאות בספיר

התמחות חדשה בשטח - ניהול חקלאות בספיר

מדינת ישראל בכלל והנגב בפרט משופע במומחים ברמה עולמית שיודעים להביא תוצאות מדהימות באיכות וביבולים. למרות זאת ענף החקלאות סובל באופן קבוע ממשברים וחוסר יציבות. מי שבוחן תופעה זו יגלה שברוב המקרים אין מדובר בכשל מקצועי אלא בכשל ניהולי בעת תהליכי קבלת החלטות. מסתבר שהידע הנדרש מחקלאי יצואן מצליח גולש היום הרבה מעבר לתחום האגרונומיה, והמומחיות בגידול צומח וחי. במציאות התחרותית המשתנה רק מי שיוכל להפעיל שיטות ניהול מתקדמות, תכנון כלכלי, תכנון הון, ניהול משאבי אנוש, ידע בהליכי רגולציה, תכנוני מס וביטוח, תוך הפעלת שיטות ייעול, מדידה וחישוב של מדדי אפקטיביות בתהליך קבלת ההחלטות, יבטיח הצלחה ויציבות לענף.

 

לפני כשנתיים התגבש פורום חקלאות במועצה אזורית שער הנגב ביוזמה משותפת עם "מעברים נגב צפוני". ליוזמה הצטרפו גידולי "שדה נגב", התארגנות הרפתות בנגב ושתי המועצות "יואב" ו"בני שמעון". הפורום שם לו למטרה לפעול להבטחת עתידה של החקלאות בנגב ושילוב צעירים ודור המשך, זאת מתוך הכרה שמשרות ניהול ותחכום חשובות לא פחות מנהיגה על הטרקטור.

 

המטרות המרכזיות שעלו:

  • יצירת דור המשך בניהול החקלאות באזור - הכשרת צעירים לניהול.
  • יצירת פתרונות תעסוקתיים ומקצועיים למנהלים העכשוויים - מציאת מסלולי קידום.
  • יצירת אטרקטיביות לצעירים להיכנס לענף.

 

מתוך המטרות שגובשו עלה גם צורך בפיתוח מקצועי ואישי של העוסקים בתחום והוחלט לפעול למען פיתוח תואר בניהול חקלאות, שיהיה ידידותי ונוח מחד, ומאידך -  בעל מוניטין ואיכות אקדמית ומעשית, כך שיאפשר גם לימודי המשך לתארים מתקדמים. ומה יותר ידידותי ומזמין (ובה בעת גם קרוב) ממכללת ספיר?

בשיתוף פעולה עם המחלקה לניהול תעשייתי במכללת ספיר יצאה לדרך יוזמה של מסלול חדשני המתמחה בניהול חקלאי. התכנית האקדמית לתואר ראשון תכשיר את בוגריה כמנהלים בענפים השונים של החקלאות ותסלול את המשך דרכם של המנהלים הנוכחיים.

ספיר היא המכללה היחידה המציעה תואר המתמחה בניהול חקלאי. לבוגרים יוקנו כלים להתמודדות עם השינויים במשק הישראלי ובתפיסת הניהול החקלאי בד בבד עם הקניית מקצוע הניהול ככלי לקידומו האישי והמקצועי. עם סיום הלימודים תוענק לבוגרים תעודת בוגר תואר ראשון (BA) בניהול ובקרה תעשייתית לצד הסמכה בניהול חקלאי מטעם המרכז ללימודי חוץ והמשך.

 

המסלול מיועד לחקלאים, עובדים, מנהלי עבודה והמתעדים לעסוק בתחום החקלאות בכל הגילאים.

לעולם לא מאוחר! – למי שעברו את גיל שלושים ואין בידיהם תעודת בגרות מציעה מכללת ספיר מכינת 30+ במשך ארבעה חודשים שתעביר אותם ישירות ללימודים האקדמיים, כך שאין תירוצים!

תכנית הלימודים בתחומי החקלאות נבנתה בשיתוף נציגי ההתיישבות העובדת, חלקם יהיה שותף בהעברת התכנים ובפיקוח עליהם. הקורסים בתחומי הניהול החקלאי יועברו על ידי מרצים ממכללת ספיר, מהפקולטה לחקלאות, מכון וולקני ועוד, וכן מדריכים מומחים בתחומי החקלאות השונים. כולם, מהשורה הראשונה.

דר' משה צופי, ראש המחלקה לניהול תעשייתי בספיר, מציין כי מדובר בתכנית העומדת בסטנדרט אקדמי גבוהה ביותר והבוגרים יוכלו להמשיך ללימודים לתארים מתקדמים. "התחושה היא שאנחנו בונים פה את עתידה של החקלאות, מדובר בדבר גדול! הרעיון שיצמח ויתפתח פה דור המשך לחקלאות הוא אור גדול למגזר הכפרי".

אז זה הרגע לשנס מותניים להירשם לתואר ולהפוך למנהל החקלאי הבא שיוביל את העסק החקלאי ויביא לשגשוגו בשוק. הרי רישיון על טרקטור כבר יש....

לפרטים נוספים על התכנית ותנאי קבלה יש להיכנס לאתר התכנית או ליצור קשר עם יועצי הלימודים במרכז המידע בטלפון 6606* ובמייל info@sapir.ac.il

 

המחלקה לניהול ובקרה תעשייתית בראשות ד"ר משה צופי מקנה ידע ניהולי בתורות התכנון והתפעול של מערכות ייצור ושירותים. תוכנית הלימודים מכשירה את הסטודנטים לתחומים כמו: חקר ביצועים, הנדסה ובקרת איכות, תכנון וניתוח תהליכי ייצור, מערכות מידע, תהליכי קבלת החלטות וניהול כלכלים והתנהגותי. התמחויות לבחירה: ניהול הייצור, ניהול מידע,  ניהול חקלאי. בשנת הלימודים השלישית נדרשים הסטודנטים להכין פרויקט גמר בתחום התמחותם.

 

המכללה האקדמית ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה והערים הסמוכות. במכללה 17 מחלקות לתואר ראשון (BA), 3 מחלקות לתואר שני (MA), ביה"ס להנדסאים, מרכרז הכשרה והסמכה, וכן מכינות קדם אקדמיות. כמו כן מפעילה המכללה, מעונות, מרכז ספורט, תחנת רדיו, גלריה, שרותי בריאת ומרפאות, ופעילות מגוונת של אגודת הסטודנטים. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים, 90% הנחה לחיילים משוחררים בלימודי הנדסאים.

 

* פתיחת התכנית מותנית במספר מינימלי של סטודנטים.