מי אנחנו

הקליניקה למשפט ולמנהל הביטחון הסוציאלי בספיר

הקליניקה למשפט ולמנהל הביטחון הסוציאלי בספיר,במסגרת התואר הראשון במחלקה למנהל ומדיניות ציבורית

הקליניקה למשפט ומנהל הביטחון הסוציאלי היא למעשה קורס אקדמי שנתי בהיקף 8 נק"ז לתואר ראשון במחלקה למנהל ומדיניות ציבורית. החל משנת הלימודים החולפת הקליניקה נחשבת כפרויקט גמר שנתי לסטודנטים בשנה ג' ללימודיהם. הקליניקה הוקמה לפני כשלוש-עשרה שנים ומאז היא פועלת ברציפות. זוהי הקליניקה לסיוע משפטי הוותיקה ביותר במכללת ספיר. הקליניקה מתמחה במיצוי והבטחת זכויות שונות בתחום הביטחון הסוציאלי (ובפרט דיני ביטוח לאומי) עבור אוכלוסיות מוחלשות בעיר שדרות וסביבותיה וכפי הנראה משנה הבאה גם בבאר-שבע.  צוות הקליניקה מורכב ממנחה אקדמי, ד"ר שמעון בלום, אשר מתמחה באופן אקדמי בתחום הביטחון הסוציאלי ובעריכת-דין חברתית וממנהל הקליניקה, החל מחודש יולי האחרון, עו"ד אביאל בוקובזה , בוגר המחזור הראשון של בית הספר למשפטים במכללת ספיר ומתמחה בביטחון סוציאלי.

 

הסטודנטים בקליניקה נדרשים לארבע שעות שבועיות במשך כל השנה האקדמית: שעתיים אקדמיות של לימוד תכני הקורס ושעתיים מלאות של ההתנסות המעשית לאורך שנת הלימודים תחת הדרכה ופיקוח צמודים של מנהל הקליניקה.  בנוסף לכך, על הסטודנטים לעמוד במספר מטלות לרבות הכנת דו"ח מעקב על התנסותם המעשית בכל סמסטר, בחינת בקיאות בדיני הביטחון הסוציאלי בסוף הסמסטר הראשון וכתיבת עבודה של פרויקט גמר במתכונת של עבודת סמינר מורחבת המתבססת על תיק או תיקים שטופלו במסגרת הקליניקה.

 

פעילות במישור העיוני של הקליניקה

 

במהלך הקורס מוקנית לסטודנטים הכשרה מעמיקה בדיני הביטחון הסוציאלי (ובפרט חקיקה ופסיקה עדכניים בתחומי דיני הביטוח הלאומי) וכן נלמדים מושגים תיאורטיים רלוונטיים כגון: העצמה, אתיקה במינהל הציבורי, פטרנליזם, הפקרה והשגחה ומדינת הרווחה. בתוך כך מושם דגש על חיזוק החשיבה הביקורתית אודות מנהל הרווחה בארץ (ובפרט המוסד לביטוח לאומי ושירות התעסוקה) בשל השילוב הייחודי הקיים בקליניקה בין ידע אקדמי למעשי בזמן אמת. כל אלו מסייעים לסטודנטים הן בכתיבת עבודת פרוייקט הגמר והן בהבנה מעמיקה יותר של התנסותם המעשית במסגרת הקליניקה.

 

 

פעילות במישור ההתנסות המעשית בקליניקה

 

הסטודנטים עוסקים תחת פיקוח מנהל הקליניקה בהתנסות מעשית שבה ניתנת ע"י הסטודנטים ומנהל הקליניקה סיוע משפטי-מינהלי (ובפרט מתן מידע, הכנת מסמכים, מילוי טפסים ותיווך מול הרשויות השונות) ללא תמורה בתחום הביטחון הסוציאלי ובכלל זה בכל הקשור להבטחת הכנסה, נכות כללית, גמלת ילד נכה, תגמולים לנפגעי איבה, נפגעי עבודה, קצבת זקנה, דמי לידה, הבטחת תשלום מזונות וכיוצ"ב. כמו כן, מנהלי הקליניקה בעבר ייצגו בתיקים מתאימים פונים לקליניקה בפני ועדות רפואיות ובבית הדין לעבודה בבאר-שבע. עד כה טופלו במסגרת הקליניקה באופן פרטני למעלה מ-1,200 אישה ואיש כאשר ללמעלה מ-250 מתוכם נפתחו תיקים וניתן טיפול מתמשך. דוגמא לפניה בה טיפלה הקליניקה: למשרד הקליניקה הגיע אדם שנפגע בשמיעתו מטיל קאסם שנפל לידו בעיר שדרות. הוא הוכר כנפגע פעולות איבה באופן עקרוני אך בוועדה הרפואית נקבע כי לא נותרה לו נכות. הקליניקה סייעה לו להגיש ערר ולאחר שאף ועדת העררים הרפואית דחתה אותו, הקליניקה סייעה לו להגיש ערעור בבית הדין לעבודה. הערעור התקבל ועניינו של האיש הוחזר לוועדה. הקליניקה ייצגה אותו בוועדה והוא קיבל דרגת נכות בשיעור 19%. דוגמא נוספת עניינה בפנייתה לקליניקה של אלמנה מבוגרת בשל חוב למוסד לביטוח לאומי בשיעור של כ 30,000 ש"ח.  לאחר איסוף מסמכים רלוונטיים, ניסחו סטודנטים בקליניקה בקשה למחיקת חוב בשל מצבה הכלכלי הקשה של הפונה. בסופו של דבר, ועדה מתאימה של המוסד לביטוח לאומי החליטה על מחיקת שני שליש מהחוב

(כ 20,000 ש"ח).