מי אנחנו

פרמדיק אקדמי

תואר ראשון ברפואת חירום במכללה האקדמית צפת

המכללה האקדמית צפת תחל בשנה"ל האקדמית הקרובה, בהכשרת סטודנטים למקצוע הפרמדיק עם תואר ראשון ברפואת חירום. מדובר במסלול אקדמי בן שלוש שנים  כאשר מערך הלימודים כולל שיתופי פעולה מקצועיים בתחום הקליני והמעשי עם מד"א, בתי החולים בצפון והמרכז לסימולציה רפואיות (מ.ס.ר.) בשיבא-תה"ש. בוגרי התוכנית ישתלבו במערך ההצלה והחירום של מדינת ישראל בכלל והצפון בפרט, ויתנו מענה לטיפול טרום אשפוזי בפצועים וחולים. מבין המכללות בארץ, המכללה האקדמית צפת היא המכללה היחידה המפעילה תוכנית ייחודית זו אשר תעניק לבוגרים תואר ראשון ברפואת חירום בנוסף להכשרתם כפרמדיקים.

 

פתיחת החוג החדש ללימודי תואר ראשון 'רפואת חירום' במכללה האקדמית צפת אושרה ע"י המועצה להשכלה גבוהה. מדובר בחוג ה-11 לתואר ראשון שנפתח במכללה, המצטרף לאשכול תוכניות הלימוד במקצועות הבריאות הפועלים במכללה. תכנית הלימודים החדשה מכוונת להכשיר בוגרים במכלול נושאים רפואיים המהווים מענה לאתגרים ולצרכים של העיסוק ברפואת חירום והיא מבוססת על ניתוח של הצרכים המתפתחים במערכת הבריאות.

 

בראש החוג עומד ד"ר עמרם הדרי, אשר במסגרת עבודתו ככירורג בכיר במרכז הרפואי זיו בצפת, הקים את מערך החירום של בית החולים וארגן אותו לטיפול בפצועי צה"ל ובאזרחים במהלך שנות הלחימה בלבנון. בשנת 1999 הקים את יחידת הטראומה של בית החולים ועמד בראשה. בשנתיים האחרונות היה שותף יחד עם צוותי בית החולים זיו לטיפול בנפגעי מלחמת האזרחים בסוריה.

 

ד"ר עמרם הדרי "הרקע לדרישה לאקדמיזציה של  המקצוע נובע מן ההתפתחויות הכלל עולמיות במקצועות הרפואה כמו גם השינויים במערכת הבריאות בישראל. עבודתו של הפרמדיק בעלת חשיבות עליונה להצלת חיי אדם בשגרה בכלל ובמצבי חירום בפרט. היום, צוותים רפואיים מקצועיים מצליחים להתמודד בהצלחה בשדה עם מצבי חירום רפואיים וטראומטיים  שנחשבו בעבר 'אבודים' ולהציל את חלקם, תוך מניעת מוות וצמצום נכות. ככל שחלה התפתחות בתחום, וככל שנצבר יותר ניסיון,  הולכות ומתרבות המסגרות השונות העושות שימוש בפרמדיקים בניידות הנט"ן של גופי החירום טרום בית חולים ובראשם מד"א, בצבא  במקום רופאים גדודיים/רופאים ביחידות קצה, כמטפלים ראשונים במפעלים ומוסדות גדולים, בשב"ס ולאחרונה אף במספר בתי חולים".

 

הלימודים במסגרת החוג החדש יקנו את הידע והכישורים הנדרשים מפרמדיק לתפקוד עצמאי בשטח בטרם ובמהלך פינוי החולה, כאשר הוא נדרש לתפקד הן כמטפל והן כראש צוות בנפגע בודד או במקרים של  אירוע רב נפגעים. לאחרונה הנהלת משרד הבריאות החליטה על שילובם של פרמדיקים במחלקות רפואה דחופה והרדמה בתוך בתי חולים והקנתה להם סמכויות טיפוליות משמעותיות בחולים ונפגעים. הפרמדיקים הוגדרו 'אוכלוסיית יעד' בסיסית לשילוב מקצוע חדש 'עוזר רופא' – שמטרתו לסייע לעבודת הרופאים בתחומים שונים. מדובר במהפך משמעותי בתחום אחריות הטיפול של הפרמדיק בשטח ובבית החולים.

 

בוגרי החוג יהיו בעלי תואר ראשון המוכר ע"י מל"ג ומאפשר המשך לימודים לתארים מתקדמים וכן בעלי תעודת פרמדיק. התעודה תהיה חתומה על-ידי מנהל אגף הרפואה במד"א, ע"י המנכ"ל או המשנה למנכ"ל משרד הבריאות וכן על-ידי המכללה האקדמית צפת.