מי אנחנו

TheMarker - עשרים שנה למהפכת המכללות - ההצלחה מוכחת/ ד"ר פינחס חליוה

המכללות האקדמיות הציבוריות, הפרושות מתל חי בצפון ועד באר שבע בדרום, מעורבות בנעשה בחיי הקהילה שבתוכה הן פועלות. הסטודנטים שבמסגרת לימודיהם חייבים בהכשרות מעשיות, למשל בחוג לעבודה סוציאלית או לפסיכולוגיה, מבצעים הכשרות אלה בקהילה שבה המכללה פועלת או באזור המכללה.

 

המכללות פותחות את שעריהן בפני הציבור שבאזורן לא רק במסגרת הלימודים המקובלת, אלא גם במסגרות בלתי־מחייבות אחרות, כמו הרצאות פתוחות לציבור, מופעי תרבות וערבי עיון, 
גם בסוגיות שנוגעות לאזור. פסטיבלים שונים נערכים במכללות ופתוחים לציבור. גולת הכותרת של הפעילות החברתית של המכללות האקדמיות הציבוריות היא הפעילות שמקיימים הסטודנטים המתגוררים במעונות המכללה, שחיים בתוך הקהילה.

 

כתוצאה מאירוחם של הסטודנטים ממכללת ספיר, שהקיבוצים בסביבה משמשים להם מעונות — קיבוצי הדרום נהנים מרנסנס חברתי ותרבותי. השכונה הדרומית באשקלון זוכה לסיועם של הסטודנטים ממכללת אשקלון, שפועלת בשכונה. בקרית מלאכי יוצא לדרך פרויקט להקמת מעונות בתוך העיר. העיר צפת נהנית מתנופה בדיור כתוצאה מאירוחם של הסטודנטים ממכללת צפת והפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר־אילן בעיר.

 

המעורבות החברתית של המכללות הציבוריות מחזקת את הערים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל, בנוסף למשימה הלאומית הראשונה במעלה של המכללות — הנגשת ההשכלה הגבוהה לאוכלוסיות בפריפריה. הנגשה זו מכניסה למעגל ההשכלה הגבוהה אוכלוסיות שלא נכנסו אליו בעבר, כמו חרדים וערבים.

 

המכללות הציבוריות מהוות גם מנוע צמיחה כלכלי לאזור שבו הן פועלות — המסחר, הדיור, התחבורה ושירותי ההסעדה והאוכל משגשגים, ואלפים מתפרנסים במישרין ובעקיפין מאספקת שירותים למכללות ולסטודנטים בהן. בנוסף, המכללות מצמיחות מנהיגות מקומית המחזיקה בתפקידי מפתח באזור, שלא תהגר למרכז כפי שהיה מקובל בשנים שהמערכת היתה מונוליטית, בהגמוניה מלאה של האוניברסיטאות. המכללות אף תורמות להגירה פנימית מהמרכז לפריפריה — של סטודנטים שבתקופת לימודיהם מצאו את עתידם באזור המכללה, וגם של סגל אקדמי שמשתקע באזור המכללה.

 

בשנה זו אנו מציינים 20 שנה למהפכת המכללות האקדמיות הציבוריות בישראל. המכללות הן סיפור הצלחה בכל קנה מידה. על מדינת ישראל ומערכת ההשכלה הגבוהה להישיר מבט לעבר השנים הבאות ולהמשיך להשקיע בפיתוחן של המכללות ולחזק את מעמדן. התוצרת המתקבלת, כפי שהוכח בשני העשורים האחרונים, מביאה לחיזוקה של מערכת ההשכלה הגבוהה, לחיזוקן של הרשויות המקומיות ולבסוף לחיזוקה של החברה הישראלית.

 

הכותב הוא מנכ"ל המכללה האקדמית אשקלון ומנכ"ל ור"מ — ועד ראשי המכללות האקדמיות הציבוריות

 

לכתבה המלאה לחץ/י כאן